poniedziałek, 17 października 2016

Gojnik

W Internecie przypadkowo natknęłam się na sformułowanie "gojnik-zioło z przytupem". Skoro tak, od razu chciałam wiedzieć więcej. Okazuje się, że faktycznie, było warto przeczytać to i owo. Najciekawsze i najcenniejsze informacje zebrałam w krótki artykuł i prezentuję tutaj. (Bo jak nie tu, to gdzie...:p ).

Gojnik, grecka Olympus Tea lub turecka Adachaj, rośnie w górach na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Jest bardzo znana i często wykorzystywana w Grecji, Albanii, Bułgarii, Macedonii, Turcji i krajach Afrykańskich. 




gojnik (zdjęcie ze strony http://shop.balkanherbs.co.uk)


Na You Tubie znalazłam ciekawy filmik o tym, skąd według legendy wziął się gojnik, o tym jak i gdzie jest uprawiany oraz dlaczego daje długoletnie, zdrowe życie. Szczerze polecam :)







Zatem konkretnie: jak większość ziół, gojnik wykazuje pozytywne działanie w kilku różnych kierunkach:


  1.  Jest przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, przy czym wzmacnia układ odpornościowy.
  2. Poprawia samopoczucie.
  3. Regeneruje organizm, przyspiesza gojenie ran (początkowo, greccy żołnierze ranni w bojach leczyli się właśnie gojnikiem).
  4. Działa przeciwbólowo.
  5. Reguluje ciśnienie krwi.
  6. Wyrównuje poziom żelaza w organizmie (nie potrzeba już żadnych tabletek czy innych suplementów).
  7. Zwalcza objawy zmęczenia (studentom polecam pić w czasie sesji).
  8. Działa pomocniczo w chorobach nerek i zaburzeniach czynności wątroby.
  9. Wspiera regenerację układu oddechowego w przeziębieniu i grypie.
Na koniec zostawiłam tę właściwość gojnika, która zrobiła na mnie największe wrażenie...
    
      10. Napędza pracę mózgu, spowalnia, a nawet eliminuje chorobę Alzheimera. 

Dla poparcia tej tezy przytoczę fragment tekstu  lekarza z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu prof. Jensa Pahnke:


"W ostatnich latach zespół laboratorium testował różne ekstrakty roślinne, które mówi się, że mogą pomagać w walce z zaburzeniami poznawczymi. W poszukiwaniu skutecznych środków na demencję i chorobę Alzheimera natrafiliśmy w 2010 roku na Sideritis Scardica czyli Gojnik, który ma silne właściwości przeciwzapalne, dlatego postanowiliśmy go sprowadzić  a następnie przetestować. Kiedy podawaliśmy go myszom przez 25 dni z rzędu, byliśmy zaskoczeni wynikami! Myszy wykazały niesamowitą poprawę, a uszkodzenia mózgu zostały wyeliminowane w 80% (…)
Picie herbaty codziennie przez sześć miesięcy, doprowadziło do cofnięcia się choroby do poziomu sprzed 9 miesięcy  a następnie niemal natychmiast stan choroby się ustabilizował-wyjaśnił (…)
Miałem pacjenta, który miał problem pamięci i orientacji, i osiągnął punkt, w którym nie mógł iść do toalety na własną rękę. Podawałem mu Gojnik przez dwa miesiące, a teraz jego stan poprawił się tak znacznie, że przygotowuje się on do wyjazdu na wakacje z przyjacielem w Alpach.”
(Tekst znaleziony w sieci, na stronie DOM HERBAT BLOG – WSZYSTKO O HERBACIE)

gojnik

Jak pić gojnik?
To proste i smaczne:
Wystarczy wrzucić dwie lub trzy gałązki z kwiatkiem do filiżanki i zalać gorącą wodą (nie wrzącą, wystarczy dziewięćdziesiąt kilka stopni). Do naparu warto dodać miód i odrobinę cynamonu - nie zaszkodzi jego właściwościom, wręcz przeciwnie, a na dodatek będzie pysznie smakować.

gojnik, herbata górska

Jest jeszcze jedna ważna informacja - gojnik jest dostępny w Polsce od niedawna, dlatego może być trudno znaleźć go w sklepach zielarskich. Ja polecam sklep internetowy, z którego sama korzystam. Tutaj gojnik mam już sprawdzony, w dodatku cena jest konkurencyjna:








wtorek, 11 października 2016

Jak się pozbyć moli spożywczych

Nie wiem czy ma to coś wspólnego z jesienią, ale w ostatnim czasie zaatakowały mnie mole. W domowej kuchni, w zielarni, w pracy - wszędzie te małe, wredne paskudy!

Na szczęście i na to znalazł się prosty sposób. 

Aby mole spożywcze opuściły nasze zakątki wystarczy zniechęcić je zapachami, których nie znoszą. Jak się okazuje, najlepszy efekt dały olejki eteryczne: lawendowy i eukaliptusowy. Dla mnie extra, bo uwielbiam te zapachy. 


sposób na mole spożywcze




W jaki sposób zaatakować mole olejkami?
To proste. 

Wykorzystam:


  • olejek lawendowy
  • olejek eukaliptusowy
  • mały słoiczek
  • kilka wacików kosmetycznych

sposób na mole spożywcze


Wystarczy nasączyć waciki olejkami eterycznymi i umieścić w słoiczku (szklanym lub plastikowym, wszystko jedno). Otwarty słoiczek można włożyć do zagrożonych szafek, a mole spożywcze więcej się tam nie pojawią. 


sposób na mole


Skąd wziąć olejki eteryczne? Ja najchętniej robię tego rodzaju zakupy w Internecie. Oczywiście mam też ulubione sklepy. Podrzucam link do olejków w dobrej cenie:



olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy