piątek, 5 maja 2017

Macierzanka piaskowa

Ktoś mi w domu kaszle, dlatego wyszukałam ziółko, które powinno pomóc. 


macierzankaMacierzankę (Thymus serpyllum L.) każdy kojarzy dzięki ładnym, fioletowym kwiatuszkom i charakterystycznemu zapachowi. Roślina ma zastosowanie w kuchni jako dodatek do ciężkostrawnych posiłków - wspomaga trawienie. Świeże listki można również dodawać do sałatek. Nadają intensywnego aromatu, a przy tym, działają dobroczynnie na schorzenia układu pokarmowego. 

Dla mnie, w tym momencie, najważniejsze jest jednak działanie macierzanki na układ oddechowy. Ziele macierzanki ma właściwości ściągające, przeciwbólowe, wykrztuśne - drażni błonę śluzową żołądka, co wywołuje efekt wydzielniczy w oskrzelach (dla palaczy i osób osób cierpiących na nieżyt oskrzeli) i oczyszczające płuca z osadów. Jest szczególnie polecane przy uporczywym kaszlu. 

Na kaszel najlepiej przygotować napar z ziela. Łyżkę macierzanki zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut, wypijać trzy razy dziennie. Warto również stosować inhalacje. 

Oprócz właściwości przeciwkaszlowych napar z macierzanki zwiększa łaknienie. Jeżeli ktoś ma problemy z apetytem - warto spróbować. 
macierzanka
macierzanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz